• ÖNCÜLERİN YOLU

ÖNCÜLERİN YOLU

Denizli Sanayi Serüveni...

Şirket: İzmir İktisat Kongresinden iki yıl sonra kuruldu. İsim babası Kuvayı Milliye saflarında Mülazım-ı sani rütbesiyle çarpışan Tahir Berkay’dı.

 

Belediye Başkanı Hüsnü Örnek olmasa Denizli bu fabrikayı da Nazilli ‘ye kaptıracaktı ya bereket versin Başkan önce davranmış, üçüncü bir kriz çıkmasını engellemişti.

 

Ve bir gün İzzet Savun’un Mercedes’ine binip Saray Lokantasına gittiler. İzzet Savun, Feridun Alpat,  Esat Sivri, Ekrem Başer, Muammer Kahraman, Aslan Konyalıoğlu o masada tam üç saat konuştular. Yemek bittiğinde imzalar atılmıştı.

 

Arsa olarak Kazım Kaynak’ın dükkânın karşısındaki Denizli eski milletvekillerinden Yusuf Başkaya’nın varislerine Babadağlı Hafız Süleyman Tuncer vasıtasıyla ulaşıldı.

 

Başta beş kişiydiler; Cevdet Panayır, kardeşi İlter Panayır, Ekrem Başer, Ahmet Işlak, Lütfi Özgermi, Aralarına Nuri Yılmaz, Ahmet Nuri Özsoy, Arif Yalınkaya eklendi.

 

O sıra Amerika Türkiye’ye ambargo uyguluyordu. Gurbetçi işçilerin milliyetçi duyguları kabartmıştı.’’Amerika vermezse biz yapalım’’dediler. ‘’Kendi motorunu üretemeyen sanayileşemez’’ sloganıyla yola çıktılar.100 işçi 5’er bin lira koydu,500 bin lira kuruluş sermayeli şirketin ana kuruluş sermayeli şirketin ana kuruluş sözleşmesi Hannover Başkonsolosluğundan onaylandı.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi
  • 80,00TL
  • 50,00TL


Ücretsiz Kargo